2025 / 02 / 07

Mikroskopas – tai vienas svarbiausių modernios odontologijos įrankių, leidžiantis pasiekti nepriekaištingą tikslumą, pagerinti gydymo kokybę ir padidinti procedūrų sėkmės procentą. Jis ypač reikšmingas endodontologijoje ir endodontinėje mikrochirurgijoje, kur smulkiausių anatominių struktūrų matomumas lemia gydymo rezultatą.
Ne paslaptis, kad atsiradus mikroskopams endodontologijoje ir endodontinėje mikrochirurgijoje, gydymo sėkmės rodikliai reikšmingai padidėjo. Tačiau šis inovatyvus įrankis naudingas ne tik pacientams – jis ženkliai pagerino ir gydytojų darbo sąlygas. Ergonomiškesnė darbo padėtis mažina kūno nuovargį, o optimaliai sureguliuota optika – akių raumenų įtampą.
Mikroskopo sudedamosios dalys
Pagrindiniai mikroskopo komponentai:
- Binokuliarai. Leidžia matyti vaizdą per abi akis, užtikrinant geresnį fokusavimą ir mažesnį akių nuovargį.
- Mikroskopo kūnas su didinimu. Suteikia galimybę reguliuoti vaizdo didinimą, pritaikant jį skirtingoms procedūroms.
- Šviesos šaltinis. Užtikrina ryškų ir aiškų matomumą giliose ir sunkiai pasiekiamose vietose.
- Varioskopas. Leidžia reguliuoti darbo atstumą be fizinio mikroskopo perkėlimo.
Mikroskopo panaudojimas skirtingoms procedūroms
Nors pagrindinė mikroskopo funkcija yra vaizdo didinimas, skirtingoms odontologinėms procedūroms reikalingos specifinės savybės.
Atliekant endodontinį gydymą būtinas aiškus paviršių, anatominių struktūrų ir skirtingų atspalvių matymas. Endodontinės chirurgijos metu itin svarbi mikroskopo pozicionavimo laisvė, leidžianti matyti darbo lauką iš įvairių kampų. Fotografavimo ir filmavimo funkcija leidžia aiškiau pristatyti pacientams jų dantų būklę bei gydymo galimybes, dokumentuoti procedūras, sekti gydymo eigą.
Modernūs ergonominiai sprendimai
Šiandien mikroskopai gali būti montuojami ant lubų, sienų ar mobilių stovų su ratukais – tai leidžia gydytojams pasirinkti patogiausią darbo būdą. Be to, šiuolaikiniai mikroskopai turi daugybę ergonominių sprendimų:
- Automatinis vaizdo fokusavimas ir didinimo reguliavimas vos keliais mygtukų paspaudimais.
- Išsiskleidžiantys binokuliarai ir magnetinis fiksavimas užtikrina optimalų vaizdo stabilumą ir mažesnį rankų nuovargį.
- Lankstus pozicionavimas – mikroskopą galima reguliuoti įvairiose plokštumose vertikaliai, nekeičiant horizontaliosios padėties.
- Integruojamos kameros leidžia dokumentuoti gydymo procesą, analizuoti rezultatus ir dalintis jais su kolegomis ar pacientais.
Taigi, mikroskopo naudojimas odontologijoje ne tik padidina gydymo tikslumą, bet ir suteikia gydytojui daugiau komforto, mažina nuovargį bei gerina darbo efektyvumą. Tai –nepakeičiamas įrankis, leidžiantis užtikrinti aukščiausią kokybės standartą.
Šiek tiek biologijos
Mūsų akys natūraliai mato stereoskopinį vaizdą, tai reiškia, kad mūsų regos laukas siekia apie 180 laipsnių. Šis gebėjimas išgaunamas dėka dviejų akių – dominuojančios ir nedominuojančios, kartu sukuriančių erdvinį matymą.
Kai norime geriau įžiūrėti smulkų objektą, natūraliai traukiame jį arčiau savęs. Tai reiškia, kad mažiname atstumą tarp akies ir objekto bei padidiname nuleidimo kampą. Tačiau dažnas smulkių objektų stebėjimas sukelia akių raumenų įtampą ir nuovargį.
Žemiau pateikta iliustracija puikiai atskleidžia skirtumus tarp mažo objekto stebėjimo mikroskopu ir plika akimi ar per optiką ar per mikroskopą.

Būtent tai, kad mūsų akys gauna paralelinį vaizdą ir nekeičia kampo, leidžia išlaikyti akių raumenis atpalaiduotus ir neįtemptus, o tai ilgainiui prisideda prie geresnės regos išsaugojimo.
Be to, svarbus ir ergonominis aspektas – išliekame patogioje darbo padėtyje, neapkrauname kaklo srities papildomu įsitempimu ar svoriu, taip išvengdami ilgalaikių sveikatos problemų.
Kaip vyksta didinimas?

Aukščiau pateikta iliustracija vaizduoja mikroskopo veikimo principą: mūsų stebimas objektas, esantis tiesiai po objektyvu, sugeria šviesą, o mikroskopo viduje atkuriamas jo vaizdas. Žiūrėdami pro binokuliarus, kur yra papildomas lęšiukas (arba jų grupė), matome apverstą, padidintą objekto atvaizdą. Iš šios iliustracijos galima suprasti, kad kuo geresnis apšvietimas, tuo daugiau šviesos sugeria objektas ir tuo ryškesnis matomas vaizdas. Taigi, apie apšvietimo tipus mikroskopuose.
Mikroskopuose naudojamas halogeninis, LED arba ksenoninis apšvietimas. Halogeninė šviesa buvo integruota pirmuosiuose mikroskopuose ir vis dar naudojama kai kuriuose standartiniuose modeliuose. LED ir ksenoninis apšvietimas buvo sukurti siekiant pagerinti operacinio lauko matomumą.Visos šios šviesos skiriasi savo intensyvumu, bangos ilgiu, ilgaamžiškumu, šilumos emisija ir spalva. Renkantis mikroskopą, jei yra galimybė, rekomenduočiau rinktis LED apšvietimą – jis pasižymi ilgaamžiškumu, puikiu šviesos atspalviu ir ryškumu, užtikrinančiu geriausią matomumą.
Mikroskopas ar optika?
Kalbant apie didinimą, svarbu aptarti kelis pagrindinius aspektus: kodėl renkamės mikroskopą, o ne optiką, ir kokie didinimai rekomenduojami skirtingoms procedūroms.
Mikroskopas ir optika skiriasi ne tik jau aptartu veikimo mechanizmu, bet ir didinimo galimybėmis. Mikroskopas leidžia išgauti 4–25, tuo tarpu optika – tik 2–8 kartų didinimą.
Visada svarbu įvertinti, kokius darbus planuojama atlikti. Kai kurioms procedūroms reikalingas platesnis regos laukas, o kai kurioms – mažesnis, bet detalesnis vaizdas. Svarbu ir tai, ar darbo metu mikroskopo įrenginys netrukdys atlikti reikiamų manipuliacijų.
Džiaugiuosi, kad odontologijoje vis dažniau naudojami mikroskopai – jie ne tik pagerina gydymo kokybę, bet ir apsaugo gydytojų akis bei nugarą, užtikrindami ergonomišką darbo padėtį.
Kaip pritaikyti mikroskopą individualiam naudojimui?
Mūsų akys linkusios akomoduoti, todėl pradėdami dirbti su mikroskopu, neretai praleidžiame svarbų momentą – jo pritaikymą individualiam naudojimui. Tai – labai svarbu, siekiant, kad darbo metu akys nepatirtų įtampos ir išliktų atsipalaidavusios.
Okuliarų sureguliavimas
Pirmiausia, išsukite okuliarus. Dažniausiai jie turi tris brūkšnelius (žiedus), žyminčius išsukimo gylį. Daugeliui mūsų regiono žmonių patogiausia padėtis – ties 2,5 brūkšnelių žyma, tačiau visada reikėtų įvertinti individualiai. Žiūrėdami per binokuliarus, neturėtumėte matyti juodų kraštų.
Dominantinės akies nustatymas
Norint optimaliai sureguliuoti mikroskopą, svarbu žinoti, kuri Jūsų akis yra dominantinė. Tai nustatyti galite keliais būdais, tačiau paprasčiausias metodas yra šis:
- Paimkite popieriaus lapą su iškirpta skylute.
- Abejomis akimis žiūrėkite pro skylutę, sutelkite dėmesį į objektą tolumoje.
- Lėtai pritraukite lapą prie veido, kol vaizdas išryškės vienoje akyje – tai ir yra Jūsų dominantinė akis.
Mikroskopo pritaikymas individualiam regėjimui
Kad nustatymai būtų tikslūs, rekomenduojama pirmiausia kaip objektą naudoti neblizgią vizitinę kortelę ar popieriaus lapelį su reljefiniais nelygumais ir ryškiomis spalvomis (geltona, raudona ir kt.). Didinimas turėtų būti sumažintas iki minimalaus.
Reguliavimo žingsniai:
- Padėkite kortelę/popieriaus lapelį po mikroskopo objektyvu, užmerkite nedominantinę akį.
- Naudodami varioskopą, sufokusuokite objektą nekeisdami dioptrijų – dabar mikroskopas pritaikytas dominantinei akiai.Jei mikroskopas neturi varioskopo, fokusavimą galite atlikti lėtai keisdami vertikalią mikroskopo padėtį.
- Toliau seka nedominantinės akies pritaikymas – žiūrėdami viena akimi, lėtai keiskite dioptrijas, kol vaizdas taps visiškai ryškus. Dominantinės akies nustatymai nebekeičiami.
- Atstumo tarp akių reguliavimas – priklausomai nuo mikroskopo modelio, lėtai reguliuokite tarpo tarp akių plotį, kol per binokuliarus abiem akimis pamatysite vientisą vaizdą.
Asmeninių nustatymų išsaugojimas
Štai ir turite individualiai Jums pritaikytą mikroskopą. Iš pradžių nustatymai gali atrodyti nelabai patogūs, tačiau labai svarbu jų laikytis. Jei dalijatės mikroskopu su kolegomis, rekomenduojama įsiminti savo parametrus: abiejų akių dioptrijas ir tarpo tarp akių atstumą. Tai padės išvengti akių nuovargio ir apsaugoti regėjimą. Kaip jau minėjau, mūsų akys linkusios prisitaikyti, todėl, tikėtina, kad ryškų ir aiškų vaizdą matysite ir nesilaikydami asmeninių nustatymų, tačiau taip kenksite savo regėjimui.
Sėkmingos pažinties su mikroskopu
Mikroskopas – nuostabus įrankis, padedantis užtikrinti aukščiausią gydymo kokybę ir patogų darbo procesą. Prieš jį įsigyjant, verta atsižvelgti į jo modelį, gamintoją ir technines specifikacijas – šiandieninės technologijos tikrai stebina savo galimybėmis!
Nebėra priežasčių atidėlioti vizitą ir kęsti skausmą
Jeigu Jūsų pacientui prireikė profesionalaus endodontinio gydymo, kviečiu pasinaudoti mano paslaugomis. Kiekvienam pacientui skiriu ypatingą dėmesį ir visuomet stengiuosi užtikrinti aukščiausią gydymo kokybę.
Austėja Kalkienė / Gydytoja odontologė

Austėja Kalkienė / Gydytoja odontologė
Užsisakykite nemokamus siuntimo lapelius
Kviečiu registruotis ir aš NEMOKAMAI pristatysiu Jums siuntimo lapelius, o Jūs galėsite siųsti pacientą gydymui pas patyrusią endodontijos ir endodontinės mikrochirurgijos specialistę.
Atsiradus šaknies kanalo infekcijai ar pažeidimui, endodontinis gydymas padės išvengti tolimesnių komplikacijų ir užtikrinti sveikus paciento dantis.

Užsisakykite nemokamus siuntimo lapelius
Užpildykite registracijos formą ir aš su jumis susisieksiu bei atsiųsu siuntimo lapelius spausdinimui
Registracija pacientams
Užpildykite paciento registracijos formą ir aš su jumis susisieksiu.
Siuntimo forma
Turite pacientą kuriam reikalingas endodontinis gydymas? Užpildykite siuntimo formą endodontiniam gydymui.
Registracija pacientams
Užpildykite paciento registracijos formą ir aš su jumis susisieksiu.
Siuntimo forma
Turite pacientą kuriam reikalingas endodontinis gydymas? Užpildykite siuntimo formą endodontiniam gydymui.